
Könyv adatlapja:
író: Steve Cavanagh
cím: Tizenhárom
sorozat: Eddie Flynn 4.
kiadás: Álomgyár Kiadó (2020)
Értékelés:
A Tizenhárom című könyv az Eddie Flynn sorozat 4. része, mégis ez volt az első magyarul megjelenő kötet. A regényben az író ötvözi a jogi thriller és a krimi jegyeit, története dinamikus és izgalmas. Ennek köszönhetően hamar népszerűvé vált az olvasók körében, mégis éveket kellett várni, hogy a sorozat többi része is megjelenjen magyar fordításban.
Mint Steve Cavanagh valamennyi könyvéből, itt is kitűnik az író intelligenciája, a jogban való jártassága, sőt, könyvről könyvre egyre fordulatosabb a cselekmény, egyre árnyaltabbak a karakterek és egyre több a tárgyalótermi jelenet.
A könyv borítója ugyanabban a stílusban készült, mint a többi. Az illusztrátor mindössze 3 színnel dolgozik: szürke, fehér és piros. A kép végtelenül egyszerű, mindössze az esküdtszék pódiuma látszik. Mégis mindent benne van, amitől hátborzongató és kifejező.
A regény két nézőpontból mutatja be a történetet:
Az egyikben a főszereplő, Eddie Flynn, a szélhámosból lett ügyvéd E/1-ben meséli el a cselekményt. Az intelligens, agyafúrt jogász szinte minden vádat képes a védelem javára fordítani. Logikus gondolkodásmódja és az olvasó számára is érthető magyarázatai valószínűleg annak köszönhetőek, hogy az író maga is ügyvédi múlttal rendelkezik. Bár Flynn nem mindig becsületes módszerekkel harcol a bíróságon, mégis hisz az igazságban. Csak az igazságszolgáltatásban nem.
A másik nézőpont egy külső szemlélő szempontjából E/3-ban mutatja be a pszichopata sorozatgyilkos, Joshua Kane „munkásságát” és múltját. Egy fantasztikusan felépített karakterét, akinek a jelleme lassan bontakozik ki. Az átlagon felüli intelligenciával és rendkívüli önfegyelemmel rendelkező férfi az évek során az álcázás művészetét is elsajátította. Képes ott elrejtőzni, ahol igazán szem előtt van. Karakterével az író szinte a tökéletest gyilkos teremti meg. Egyetlen gyenge pontja a hiúsága, mely akár lebukáshoz is vezethet.
Az író ezúttal nem csak a tárgyalás menetét mutatja be, hanem annak előkészületét is. Részletesen leírja hogyan választják ki az esküdteket és azt, hogy az esküdtséggel járó felelősség kiben milyen érzéseket vált ki. Emellett hűen bemutatja, hogy az esküdtszék tagjai mennyire manipulálhatók egy elejtett megjegyzéssel, egy mozdulattal, egy érzéssel. Imádom, hogy az író sokszor az olvasót is próbálja befolyásolni, de leginkább elgondolkodtatni, hogy vajon rájön-e, kinek a bárány bőrébe bújt a farkas.
Steve Cavanagh eddigi legjobb regénye egy izgalmas, ravasz, lebilincselő krimi, ami most is tartogat meglepő fordulatokat. Bár nem futunk versenyt az idővel, a cselekmény mégis tempós. És persze hol maradna a feszültség, ha Eddie Flynn nem válna most is célponttá?
Az író a kötetben egy kényes témát is feszeget. Nyíltan leírja a rendőrség körében elharapózó korrupciót. Nem csinál titkot sem a módszereikből, sem a nézeteikből. Sőt, keményen bírálja az igazságszolgáltatás intézményét.
Idézetek:
„Bármi jó dolgot is hallott rólam, az valószínűleg nem igaz. Ami rosszat hallhatott, az meg feltehetően csak a jéghegy csúcsa.”
„A gyilkosok mindenféle hibát elkövetnek. Ezért kapjuk el őket.”
„Az én oldalamon az ördög áll. És az ördög sosem játszik tisztességesen.”