
Könyv adatlapja:
író: Steve Cavanagh
cím: Vádalku
sorozat: Eddie Flynn 2.
kiadás: Álomgyár Kiadó (2023)
Értékelés:
Az Eddie Flynn sorozat második kötete, melyben többször utal az író az első részre, megértéséhez azonban nem szükséges annak olvasása. A főszereplő újra versenyt fut az idővel. 2 napja van, hogy vádalkut kössön egy gyilkosság gyanúsítottjával, különben a feleségére húzzák a vizes lepedőt. A történet olyan rövid időt ölel fel, hogy csak úgy pörögnek az események.
A könyv borítója hozza ugyanazt a stílust, mint az író eddigi könyvei. Egyszerű, letisztult, mégis feszültséget kelt. Továbbra is mindössze három színnel játszik az illusztrátor: fekete, fehér és piros, de ennyi bőven elég is, hogy a könyv hangulatát tükrözze. A képen mindössze egy szék és egy asztal látszik, mégis egyértelmű, hogy egy bírósági, vagy egy rendőrségi irodát (kihallgató szobát) ábrázol. Üresen. Már ez elég baljóslatú. A cím alatti szöveg pedig kellő izgalmat ígér: „Az ügyfele ártatlan. A felesége bűnös.”
A könyv felépítése is fokozza a drámaiságot. A történet a végével – egy lövöldözés említésével – indul, majd ennek időpontjához számolja vissza folyamatosan az időt, így adva keretet a történetnek. Az azonban kicsit zavaró, hogy a fejezetek túl rövidek. Az író egy jelenetet akár 4-5 fejezetre is tagol, teljesen felszabdalva ezzel a könyvet.
A főszereplő most is Eddie Flynn a szélhámosból lett ügyvéd, aki mesterien ötvözi a múltjából hozott „tudást” és a jogi szaktudást. Rendkívül éles eszű és kitűnő megfigyelő, amit a tárgyalóteremben sikeresen tud kamatoztatni. Teljesen más észjárása van, mint az átlagembernek, így észrevétlenül húzza ki az építőkockákat a vád által felépített várból, míg az teljesen össze nem omlik. Jó emberismeretének köszönhetően már előre tudja melyik kérdésre milyen választ fog kapni, így szinte uralni tudja a tárgyalást.
Bár a könyv felénél már sejtettem, hogy ki a gonosz és miért tett, amit tett, mégis el tudott vinni az író egy olyan tévútra, ahol elbizonytalanodtam. De hála Eddie Flynn alapos nyomozásának és logikusan felépített kérdéseinek, lapról lapra kristályosodott ki az igazság.
A könyv egy rendkívül izgalmas krimi/thriller, melyben őrült sebességgel pörögnek az események. Hazugság, átverés, zsarolás, pénzmosás, gyilkosság. Csak néhány azok közül, amivel főhősünknek a történet során meg kell küzdenie. Szerencsére mindig akadnak, akik a segítségére sietnek a bajban. De vajon ez esetben nem késett-e el a segítség?
Bár a könyv az én szememben nem ér fel az író Tizenhárom című nagysikerű könyvéhez, az első kötetet egyértelműen felülmúlja.
Idézetek:
„…az átverés lényege a szem. Az emberek csak a szemüknek hisznek. Amíg te diktálod, hogy mit lássanak, addig te diktálod a gondolataikat is.”
„Egyszer az ügyész behívott egy tanút, és megkérte, mondja meg a nevét, hogy jegyzőkönyvbe vehessék. A jó Irving rögtön talpra ugrott.
–Tiltakozom, bíró úr! A válasz csak szóbeszéden alapulhat. A tanú csak azért tudja a nevét, mert az anyja mondta neki!”
Nagyon jó sztori, pergő, fordulatos regény, egy nagy csavarral a végén. Szerintem sokkal izgalmasabb és fordulatosabb, mint a 48 óra c. könyv.
Számomra kicsit kiszámíthatóbb és kicsit kuszább volt ez a könyv, de tény, hogy izgalmasabb is, mint a 48 óra. Talán az lehet az oka, hogy a 48 óra az író első Eddie Flynn kötete, ami inkább a főszereplő (múltjának) bemutatását szolgálta, így kicsit kevesebb hangsúlyt kapott még a bűnügy.